SOBA İÇİN TAVSİYELER

SOBA ve KAT KALORİFERİ UYGULAMALARI >> Soba İçin Tavsiyeler
 
Odun Sobası   Odun Sobası   Odun Sobası   Odun Sobası  
Yakıt olarak odun   Gece boyu yanma   Baca temizliği   Kuru odun?  
               
Odun yenilenebilir bir yakıt kaynağıdır. Yakıldığında ancak doğal olarak çürüdüğündeki kadar atmosfere CO2 salar.   Hemen hemen tüm Aarrow sobalarını uzun sürelerde ve gece boyu yakabilirsiniz. Doğru yakıtı seçip soba kullanma kılavuzunuzdaki talimatları takip ettiğinizde,  uzun kış geceleri boyunca evinizi sıcak ve rahat tutacaksınız.   Bacanızı yılda en az bir kez, eğer çok fazla odun yakıyorsanız iki kez temizlemenizi tavsiye ederiz. Bütün Aarrow sobaları kolay baca temizliği için sökülebilir iç parçalara sahiptir   Kuru odun, kesildikten sonra parçalanmış ve içindeki nem ağaçtan buharlaşacak şekilde 18 ay ya da daha fazla depolanmış oduna denir. Kuru odun hafifliğinden, dairesel çatlaklarından ve tok sesinden anlaşılır.

 

DOĞRU SOBA SEÇİMİ NASIL OLUR?

Sizin için en uygun Villager şömine sobanın seçimi

    Soba seçiminde hoşunuza giden modelin yanında o sobanın bulunduğu oda için yeterli ısı kapasitesine sahip olup olmaması da önemlidir. Ne kadar bir kapasiteye ihtiyacınız olduğunu bulmak için yandaki hesaplamayı kullanabilirsiniz.

Odun, katı yakıt ya da gaz?

    Öncelikle ne tip bir yakıt yakmak istediğinize karar vermelisiniz. Bunun nedeni odun ve katı yakıtlı sobaların maksimum verim için farklı ortama ihtiyaç duymalarıdır.

    Odun alttan herhangi bir hava almadan kendi kül yatağı üzerinde en iyi yanar. Bu şekilde yavaş ve daha uzun sürede yanar. Katı yakıtlı bir soba, alevi canlı tutmak için yakıtı külün üzerinde tutarak havanın alttan dolaşmasını sağlayacak bir ızgaraya ihtiyaç duyar. Bütün odun ve katı yakıtlı sobalarımız kolaylıkla bir yakıt tipinden diğer yakıt tipine dönüştürülebilir ( ‘C’ tipi odun sobası ve Puffin modeli hariç).

    Rahatlık ve kullanım kolaylığı için gaz ya da elektrik sobalarımızdan birini düşünebilirsiniz. Doğal gerçekçi alev efekti ve geleneksel soba görünümüyle bu sobalar gittikçe popülerlik kazanmaktadır.

    Her ne kadar bu web sitesinin kapsamını geniş tutmaya çalışsak da her kurulumun kendine özel ihtiyaçları vardır. Bu nedenle nihai karar vermeden önce mutlaka yetkili satıcınızla görüşünüz.

İhtiyacınız olan ısı çıkışının hesaplanması

    Dışarısının 0º olduğu varsayımı altında, 21º/22º konforlu bir oda ısısı elde etmek için, her 14 metreküp için 1kW ısıya ihtiyacınız olacaktır. Aşağıdaki örneği ihtiyaç duyduğunuz ısı kapasitesini hesaplamakta kullanabilirsiniz. Odanın metreküp olarak hacmini hesaplamak için odanızın eni, boyunu ve yüksekliğini çarpın. Örneğin: 6.5 metre (en) x 4.5 metre (boy) x 2.4 metre (yükseklik) ölçülerinde bir odanın, 70.2 metreküp hacmindeki alanı ısıtmak için yaklaşık 5kW ısı çıkışlı bir sobaya ihtiyacı vardır.